Výjezdová jednotka

 

"Hasič není z jiného těsta...
Co ho dělá jiným je síla,
která ho na základě výcviku a
spolupráce s druhými přinutí vydržet situace,
kdy jiný člověk už nemůže..''

---------------------------------------2018------------------------------------------------

Výjezd 24.3.2018 Lačnov - Oremburk

V sobotu 24.4.2018 krátce po obědě vyjeli hasiči k požáru trávy do Lačnova (Oremburk). Povolány byly i cisterny z Valašských Klobouk a Francovy Lhoty.

 

Výjezd 21.3.2018 Lačnov

výjezd k požáru komína průmyslového objektu v Lačnově.

 

Výjezd 18.2.2018 Horní Lideč

V neděli 18.2.2018 v časných ranních hodinách vyjeli hasiči k požáru objektu v Horní Lidči.

---------------------------------------2017------------------------------------------------

Výjezd 5.3.2017 Horní Lideč

Kvůli pálení listí, klestí či odpadu v rámci jarních prací nebo plošnému vypalování starých suchých porostů dochází každoročně ke vzniku požárů, které způsobí četné újmy na zdraví a mnohamilionové škody na majetku. Dnes naštěstí beze škod. Katastr - Horní Lideč, zasahovali HZS Val. Klobouky, SDH Horní Lideč a Francova Lhota, a několik občanů. Díky všem co pomohli.

 

 

---------------------------------------2016------------------------------------------------

Výjezd 2.8.2016 Valašská Senice

Požár po pálení klestí.

 

Výjezd 4.7.2016 Poteč

Požár střechy sušárny dřeva.

 

Výjezd 9.6.2016 Lidečko - Lomensko

Ve čtvrtek 9.6. byli naši hasiči voláni do Lidečka, místní části Lomensko, na pomoc cestujícím z vlakové soupravy Eourocity.

 

Výjezd 23.5.2016 Poteč

POTEČ: Požár se snažil uhasit řidič autobusu, ale ani dva ruční hasičské přístroje mu nestačily. K požáru osobního vozidla došlo ráno v pondělí 23. května, příčinou byla technická závada palivového systému v motorovém prostoru. Ihned po vzniku požáru řidička vozidlo zastavila u krajnice komunikace a opustila ho.

„Jako první se do boje s požárem pustil řidič autobusu, který na místě zastavil. Vzhledem k nepřístupnosti motorového prostoru se mu ani po použití dvou ručních hasicích přístrojů nepodařilo požár uhasit," sdělil tiskový mluvčí hasičů Libor Netopil.

V 7:25 hodin dorazili na místo profesionální hasiči ze stanice Valašské Klobouky a dobrovolní hasiči z obce Horní Lideč. „Profesionální hasiči si pak s plameny poradili v několika minutách. Po dochlazení zasažených částí motorového prostoru ohlásil v 07:39 hodin velitel zásahu celkovou likvidaci," dodal Libor Netopil.

 Podle vyjádření majitele způsobil požár škodu ve výši asi 30.000,- Kč. -tz-

 www.klobucko.cz

 

Výjezd 23.4.2016 Horní Lideč

K prvnímu výjezdu v naši obci byli hasiči voláni k požáru rozvodné elektroskříně v RD. Díky včasnému zásahu nedošlo k větším materiálním škodám.

 

Výjezd 5.4.2016 Střelná

U odpoledního požáru travního porostu v obci Střelná zasahovaly jednotky hasičů z Horní Lidče, Valašských Klobouk a Francovy Lhoty. I přes všechna upozornění a výzvy požár vznikl při vypalování trávy. Díky rychlému zásahu profesionálních a dobrovolných hasičů se oheň nerozšířil do blízkého lesa.

 

Výjezd 6.3.2016 Vysoké Pole

Operační středisko Policie České republiky si v neděli 6. března v 00:32 hodin vyžádalo, v rámci součinnosti složek integrovaného záchranného systému, pomoc hasičů při hledání pohřešovaného čtyřiaosmdesátiletého muže z obce Vysoké Pole.

„Požární poplach byl vyhlášen profesionálním hasičům z centrální požární stanice ve Zlíně a z požární stanice Valašské klobouky, a dále dobrovolným hasičům obcí Slavičín, Valašské Klobouky, Bylnice, Horní Lideč, Brumov, Vysoké Pole, Újezd a Vlachovice," uvedl tiskový mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiče doplnilo i 40 policistů.

V přírodním prostředí v okolí obce Vysoké Pole začalo pátrání od 00:51 hodin, pomáhal i policejní vrtulník, který však v 03:10 hodin musel odletět kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám. Pátrání bylo přerušeno v 05:31 hodin a jednotky odjely k vystřídání směn.

Další etapa pátrání začala od 07:05 hodin. „Muže dále hledaly dobrovolné jednotky hasičů obcí Loučka, Vizovice a Drnovice. Ztracený muž byl nalezen v 8:22 hodin, bohužel bez známek života," doplnil Žemlička.

www.klobucko.cz

 

----------------------------------2015-----------------------------------------

 

Výjezd 27.12.2015 Lidečko

V neděli od 14:55 hodin, zasahovalo pět jednotek hasičů u požáru stodoly u obce Lidečko.

Původní zprávu o požáru střechy pily přijal operační důstojník ve 14:40 hodin. „Oznamovatel dále sdělil, že střecha pily v katastru obce Lidečko, místní část Lomensko, je v plamenech," uvedl Roman Že mlička z HZS Zlínského kraje. Požární poplach byl vyhlášen profesionálním hasičům ze stanice Vsetín a Valašské Klobouky, a dobrovolným hasičům z Horní Lidče, Valašské Polanky a Francovy Lhoty. K požáru vyjelo celkem pět cisternových stříkaček.

Hasiči po příjezdu k hořícímu objektu zjistili, že se nejedná o pilu, ale o stodolu s hospodářskými zvířaty. Byla zahájena záchrana zvířat a současně byly nasazeny dva útočné vodní proudy C k uhašení plamenů. „Požár dostaly jednotky pod kontrolu v 15:02 hodin. Hasiči začali objekt přetlakově větrat a rozebírat konstrukce. Na místě je policie a majitel. Byl povolán vyšetřovatel hasičů," řekl Žemlička.

www.regionvalassko.cz

 

Výjezd 22.10.2015 Pulčín

Naše jednotka vyjela 22.10.2015 v nočních hodinách k požáru stodoly na Pulčinách. Info o požáru.

 

Výjezd 24.4.2015 Valašská Senice

První poplach byl naší výjezdové jednotce vyhlášen 24.4.2015. KOPIS Zlín vyslal naše hasiče k požáru lesního porostu do Valašské Senice.

 

 

---------------------------------------2014------------------------------------------------

 

Výjezd 16.10.2014 Vrbětice

16.10.2014 naše výjezdová jednotka obdžela zprávu o požáru muničního skladu ve Vlachovicích- Vrběticích. http://zlinsky.denik.cz/pozary/ve-vlachovicich-na-zlinsku-hori-municni-sklad-jsou-slyset-vybuchy-20141016.html

 

Výjezd 15.9.2014 Valašské Klobouky

Pondělí 15.9.2014 Naše jednotka vyjela zajišťovat technickou pomoc do Valašských Klobouk, kde se dostala voda do sklepů po bouřce.

 

Taktické cvičení 5.9.2014 Střelná

Když se v pátek 5.9.2014 odpoledne rozezněla siréna s voláním hasičů na pomoc, jednalo se naštěstí jen o taktické cvičení. Fiktivní požár se odehrával ve výrobní hale fa. Form s.r.o. ve Střelné.

Toto cvičení mělo za úkol prověřit koordinaci, akceschopnost a odbornou připravenost velitelů jednotek SDHO a členů výjezdových jednotek při zdolávání požáru výrobní haly na výrobu laminátu a plastů. Také mělo ověřit dojezdové časy jednotlivých jednotek okrsku č.8.

 Během cvičení si hasiči vyzkoušeli spolupráci s ostatními výjezdovými jednotkami mezi sebou, vytvořením bojového rozvinutí hadic a útočných proudů s dodávkou vody do předpokládaného místa zasaženého požárem, zároveň si tak prohloubili znalostí o využití vodních zdrojů v blízkosti objektu.

Taktické cvičení také prověřilo jak je na možný požár připravený samotný objekt a jak mají zaměstnanci objektu spolupracovat se zasahujícími hasiči.

 

Výjezd 13.8.2014 Valašské Příkazy

Při dopravní nehodě v katastru obce Valašské Příkazy, naše výjezdová jednotka pomáhala při řízení dopravy,vyprošťování osob z vraku vozidla a hledání pohřešovaného účastníka dopravní nehody.

 

Taktické cvičení 8.8.2014 Valašská Senice

8.8.2014 Proběhlo taktické cvičení na kapli Sv. Huberta ve Valašské Senici, na prověření dojezdových časů a akceschopnosti jednotek.

 

Výjezd 28.6.2014 Valašské Příkazy

V sobotu 28. června v 14:48 hodin přijal operátor tísňové linky krajských hasičů ve Zlíně informace o požáru objektu rozvodny solární elektrárny ve Valašských Příkazích na Hornolidečsku.

 „Na místo byly vyslány jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z Valašských Klobouk, Horní Lidče a Valašských Příkaz. Místní jednotka dorazila na místo požáru také jako první," uvedl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Rychlý zásah komplikovala skutečnost, že rozvodna byla napojena na pole solárních panelů a elektroinstalace byla pod napětím elektrického proudu. Na místo byli proto povoláni zástupci provozovatele a technici. Současně byla vyslána i jednotka profesionálních hasičů centrální stanice Zlín s kombinovaným hasícím automobilem.

„Po odpojení rozvodny od sítě byl požár v 15:23 hodin lokalizován a v 16:00 hodin byla velitelem zásahu oznámena jeho definitivní likvidace. Po uhašení požáru byl celý objekt odvětrán," dodal Netopil.

 Příčina vzniku požáru, výše škody a uchráněných hodnot budou předmětem dalšího šetření.

 www.regionvalassko.cz

 

Výjezd 25.6.2014 Brumov-Bylnice

Ve středu 25.6.2014 vyjela naše jednotka na žádost PČR hledat pohřešovanou osobu do Brumova-Bylnice. Pohřešovaný muž se později sám vrátil domů.

 

Výjezd 22.6.2014 Valašské Klobouky

V neděli 22. června dopoledne likvidovali hasiči z pěti jednotek požár přírodního porostu v lokalitě poblíž Královce na Valašskokloboucku. Operační středisko hasičů přijalo informaci o události v 9:53 hod. Na místo vyrazila jednotka profesionálů z Valašských Klobouk a dvě jednotky dobrovolných hasičů z Brumova a Valašských Klobouk.

„První zásahový vůz byl na místě do deseti minut. Velitel si okamžitě povolal posilové cisterny, a na místo tak vyjely další dobrovolné jednotky z Horní Lidče a Francovy Lhoty," informoval Pavel Řezníček z HZS Zlínského kraje.

 Požár zasáhl plochu asi 20x30 metrů a hasičům se ho podařilo dostat pod kontrolu během dvaceti minut. Celková likvidace, při které se spotřebovalo přibližně 40 000 litrů vody, byla ohlášena velitelem zásahu v 10:58 hod.

 „Na místo se dostavil vyšetřovatel hasičů ze Zlína. Dělníci při nahlášeném pálení oheň nezvládli, a ten se rozšířil na plochu, kterou už nebyli schopni uhlídat. Díky příjezdu hasičů byl uchráněn blízký les, a požár se tak obešel beze škod," dodal Pavel Řezníček.

www.klobucko.cz

 

Výjezd 10.6.2014 Valašská Senice

Při odstraňování vyvrácených stromů v lesní lokalitě poblíž obce Valašská Senice došlo k pádu jednoho z kmenů na přítomného muže. Ten zůstal pod kořeny zaklíněn. K neštěstí došlo v úterý 10. června v podvečer.

„Událost nám byla nahlášena v 19.06 hodin. Na místo vyjela spolu se zdravotnickými záchranáři i jednotka profesionálních hasičů stanice Valašské Klobouky, kterou posílily jednotky dobrovolných hasičů obcí Francova Lhota, Horní Lideč a následně také Valašská Senice," uvedl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Jak bylo na místě nehody zjištěno, muž utrpěl zranění neslučitelná s životem. „Jako asistence policistům zůstali na místě profesionální hasiči z Valašských Klobouk a dobrovolní hasiči z Valašské Senice. Hasiči budou provádět osvětlení místa události a pomáhat s vyproštěním těla," dodal Netopil. Událost je v šetření Policie ČR.

www.regionvalasko.cz

 

Výjezd 5.5.2014 Valašské Příkazy

V pondělí 5. května dopoledne došlo v obci Valašské Příkazy k požáru dílny, která navazovala na objekt rodinného domu. Hlášení o události přijalo krajské operační středisko zlínských hasičů v 11:03 hodin.

„Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů stanice Valašské Klobouky a současně i jednotky dobrovolných hasičů obcí Horní Lideč, Valašské Příkazy a Valašské Klobouky. Jako první byli na místě požáru profesionálové z Valašských Klobouk," informoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Podle prvních informací požár zasáhnul jednopodlažní objekt stolařské dílny o půdorysu zhruba 17 x 11m a dále se šířil na střešní konstrukce navazujícího rodinného domu. Vzhledem k rozsahu požáru požádal velitel zásahu o vyslání posilových jednotek.

Před půl dvanáctou byli na místo události vysláni profesionálové ze Vsetína a dobrovolníci jednotek hasičů obcí Francova Lhota, Valašská Polanka a Lačnov. „K místu požáru zamířil také velící důstojník z centrální stanice Zlín. Krátce nato byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu," doplnil Netopil. Průjezd obcí na hlavním tahu z Horní Lidče do Valašských Klobouk řídili policisté kyvadlově.

V 12:46 hodin se podařilo nasazeným jednotkám hasičů dostat požár pod kontrolu. Na místě bylo pak prováděno rozebírání zasažených konstrukcí, dohašování jednotlivých ložisek hoření a evakuace materiálu z objektu.

Po třinácté hodině bylo zahájeno postupné odesílání jednotek zpět na stanice. V 15:00 hodin ohlásil velitel zásahu konečnou likvidaci události. Na místě zásahu byla ponechána pouze jednotka místních dobrovolných hasičů k provedení dohlídky nad požářištěm.

Podle zjištění vyšetřovatele hasičů z Valašského Meziříčí , došlo ke vzniku požáru v souvislosti s provozem topidla na pevná paliva, které bylo umístěno v objektu dílny. Způsobená škoda se pohybuje okolo 800.000,- Kč. Hasiči zachránili další majetek v hodnotě asi 1 500.000,- Kč.

www.regionvalassko.cz

 

Výjezd 18.4.2014 Lidečko

Vrcholily přípravy na Velikonoční svátky, když se na Velký pátek rozezněla hasičská siréna. Výjezdová jednotka našich hasičů přispěchala na pomoc zraněnému horolezci, který se zřítil z Čertových skal v Lidečku. Na místě zasahovali také hasiči z Valašských Klobouk.

 

Výjezd 12.3.2014 Brumov

K dalšímu zásahu vyjela naše jednotka ve středu 12.3.2014 do Brumova, pátrat po pohřešované osobě. Bohužel však tento výjezd neměl šťastný konec, muž byl nalezen bez známek života.

 

Výjezd 2.3.2014 Francova Lhota

V neděli 2.3.2014 kolem půljedenácté večer, vyjeli naši hasiči do Francovy Lhoty hasit požár automobilu. Na místě zasahovaly jednotky HZS Valašské Klobouky, SDH Horní Lideč a SDH Francova Lhota. Včasným uhašením vozidla se zabránilo rozšíření požáru na blízký objekt.

 

Výjezd 24.2.2014 Lačnov

V pondělí 24.2.2014 v časných ranních hodinách byli naši hasiči povoláni k požáru kotelny bytového domu v Lačnově. Ještě před příjezdem hasičů byli z objektu evakuováni obyvatelé.

 „Na místo vyjela jednotka profesionálů z Valašských Klobouk a dobrovolní hasiči obce Horní Lideč a Lačnov. Na místě bylo zjištěno silné zakouření společných prostor bytovky a silné praskání z místnosti kotelny. Při bližším ohledání byla objevena hořící hromada dřeva v kotelně," popsal výjezd Roman Žemlička z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

 

Výjezd 1.1.2014 Lidečko

První požární poplach v roce 2014 byl naší výjezdové jednotce vyhlášen již 1.1.2014 sedm minut po půlnoci. Byli povoláni k uhašení hořících stromů u motorestu v Lidečku.

 

---------------------------------------2013--------------------------------------------------

Výjezd13.12.2013 Lidečko

13.12.2013 Vyjeli hasiči SDH Horní Lidče hasit kotelnu v rodinném domku do nedalekého Lidečka. Rádi bychom připomenuli některé zásady bezpečného provozu topidel.

 

Výjezd 21.11.2013 Střelná

Ve čtvrtek 21. listopadu necelou půl hodinu po poledni byl na tísňovou linku operačního střediska krajských hasičů ve Zlíně oznámen požár objektu autoservisu v obci Střelná. Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic Valašské Klobouky, Vsetín a Zlín. Současně byl vyhlášen požární poplach také jednotkám dobrovolných hasičů obcí Střelná, Francova Lhota a Horní Lideč.

„V dílně začal hořet pracovní stůl. Díky okamžité reakci zaměstnanců, kteří začali požár hasit za pomoci práškového hasícího přístroje se požár nerozšířil na další prostory objektu," popsal událost mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. K zasahujícím zaměstnancům se po svém příjezdu zapojili také hasiči místní dobrovolné jednotky a následně i profesionální hasiči ze stanice Valašské Klobouky

 Po použití dalšího práškového přístroje a vysokotlakého proudu byl požár rychle lokalizován a následně i likvidován. „Silně zakouřené vnitřní prostory objektu pak hasiči odvětrali a provedli jejich kontrolu," dodal Netopil. Část povolaných jednotek poté odeslána zpět na své stanice.

 Příčinu vzniku požáru, který se obešel bez zranění osob, bude zjišťoval povolaný vyšetřovatel požárů spolu s policisty. Výše vzniklé škody a uchráněných hodnot nebyla zatím stanovena.

http://www.regionvalassko.cz         fotogalerie

 

Výjezd 12.11.2013 Horní Lideč

Další smutný výjezd s tragickým koncem, tentokrát přímo v Horní Lidči. Při roztápění kotle, za pomocí těkavé látky, došlo ke vznícení par a k následnému popálení osoby. I přes rychlou pomoc přivolaných záchranářů paní zemřela.

 

Výjezd 7.10.2013 Lužná

Pálení dřevního odpadu po lesní těžbě skončilo v pondělí 7. října po šestnácté hodině požárem v lokalitě Luženky u obce Lužná. Podezření na vznik lesního požáru bylo na krajské operační středisko zlínských hasičů oznámeno občany v 16:19 hodin.

 „Do dvou minut od obdržení prvotních informací byl vyhlášen požární poplach jednotce profesionálních hasičů stanice Vsetín a současně také jednotkám dobrovolných hasičů obcí Lužná, Valašská Polanka a Horní Lideč," vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Na místo požáru tak mířilo celkem pět cisternových vozidel.

 Na místě došlo k rozšíření plamenného hoření z hromad páleného klestu na okolní plochu vytěženého lesa. Vzrostlý lesní porost požárem zasažen v době příjezdu jednotek hasičů nebyl.

 „Už v 17:08 hodin se podařilo hasičům požár lokalizovat a v 17:54 hodin mohl velitel zásahu ohlásit na operační středisko jeho likvidaci," dodal Netopil.

 www.regionvalassko.cz

 

Výjezd 26.-27.9.2013 Poteč

Když se ve čtvrtek 26.9.2013 večer rozezněla siréna, nikdo netušil, jak náročný zásah naši výjezdovou jednotku čeká. Jedenáct členů vyrazilo, do těžkého a podmáčeného terénu, hledat starší pohřešovanou paní z Poteče.

Spolu s hasiči a policisty, se do pátrání po jedenaosmdesátileté seniorce zapojili i kynologové a dobrovolníci. Ve dvě hodiny v noci, po prohledávání členitého a zalesněného terénu, byly nasazené jednotky odeslány zpět na své stanice k vystřídání. Okolo deváté hodiny ráno, však byli naši hasiči povoláni znovu.

„Nočního prohledávání terénu se zúčastnilo více jak 60 hasičů jedenácti profesionálních a dobrovolných jednotek z Valašských Klobouk, Zlína, Valašského Meziříčí, Horní Lidče, Francovy Lhoty, Poteče, Brumova, Bylnice, Lačnova a Vlachovic," informoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Od jedenácté hodiny pomáhal na místě události také vrtulník. Bohužel, ani celodenní páteční hledání nebylo úspěšné a starší ženu se doposud nepodařilo najít. V pátek večer byla pátrací akce ukončena a jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů se vrátily na základny.

 

Výjezd 31.8.2013 Valašské Klobouky

Hasiči z naší výjezdové jednotky právě pomáhali pořádat zábavu, když jim na telefony přišla SMS z operačního střediska o požáru nízké budovy ve Valašských Klobukách. Po ustrojení do zásahových obleků však byli naši hasiči ze zásahu odvoláni.

 

Taktická odborná příprava 23.8.2013 Valašská Senice

V pátek 23.8.2013 vyvrcholil, taktickým cvičením jednotek dobrovolných hasičů z Hornolidečska a Púchovské doliny, projekt s názvem „Vytvoření sítě pro krizové řízení v Česko-Slovenském příhraničí".

Tento projekt je společnou aktivitou Sdružení obcí Hornolidečska a Púchovské doliny a byl podpořen z Programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR. Jeho součástí je pořízení techniky pro krizové řízení. Každý sbor dobrovolných hasičů ze zapojených obcí získá elektrocentrálu, čerpadlo a vysoušeč. Jednotky na Slovenské straně navíc pořídí také zásahové obleky a motorové pily. Vznikl také metodický pokyn pro společné zajištění krizového řízení a proběhla společná teoretická příprava hasičských sborů.

Cvičení probíhalo přesně podle plánů. V 16:00 začalo společným nástupem v prostorách autobusové točny ve Valašské Senici. Poté následoval samotný nácvik dálkové dopravy vody pomocí přenosných motorových stříkaček. Celková trasa dálkového vedení vody byla 450 metrů a převýšení činilo 115 m. Kolem 18 hodiny byla akce ukončena a vyhodnocena.

Tohoto taktického cvičení se zúčastnily všechny jednotky dobrovolných hasičů z území Sdružení obcí Hornolidečska - Francova Lhota, Horní Lideč, Lačnov, Leskovec, Lidečko, Lužná, Pozděchov, Prlov, Seninka, Střelná, Študlov, Ústí, Valašská Polanka, Valašská Senice, Valašské Příkazy. A ze Slovenské strany jednotky obcí Púchovské Doliny - Dohňany, Mestečko, Záriečie, Vydrná, Lúky, Lysá pod Makytou, Lazy pod Makytou.

Fotky z taktického cvičení naleznete ve fotogalerii.

 

Výjezd 4.8.2013 Hornolidečsko

Silná bouřka, která se prohnala v neděli 4.8.2013 Českem, řádila také na Hornolidečsku. Zapříčinila zde nejen výpadek proudu, ale také popadané stromy na pozemních komunikacích. Naši hasiči neváhali a vrhli se do potemělé noci, aby minimalizovali škody, napáchané bouřkou doprovázenou velmi silným větrem.

 

Výjezd 10.7.2013 Lačnov

10.7.2013 vyjeli naši hasiči k požáru bagru do Lačnova.

Už při příjezdu k místu hlášeného požáru bagru v obci Lačnov viděli hasiči profesionální jednotky z Valašských Klobouk sloup hustého černého dýmu. Přímo na místě se jim naskytl pohled na požárem zcela zasažený stroj, kdy šlehající plameny dosahovaly až do úrovně drátů elektrického vedení.

 

Už z výpovědi obsluhy bagru zn. Liebher 130 bylo jasné, že ani seberychlejší příjezd hasičů nemohl požáru zabránit. Jak vypověděl sám řidič, nejprve ucítil kouř a následně vyšlehly z motorového prostoru stroje plameny. Rozvoj požáru byl tak rychlý, že ani okamžité použití hasícího přístroje nedokázalo intenzitu hoření zmírnit.

 Hasiči vybaveni dýchací technikou nejprve za použití útočných „C“ proudů srazili plameny a následně za použití těžké pěny uhasili i hořící naftu, která vytékala ze stroje.

 Z důvodu zvýšené spotřeby vody byl zásahový automobil profesionálů doplňován vodou z cisteren jednotek dobrovolných hasičů obcí Lačnov a Horní Lideč, které byly k požáru povolány operačním střediskem současně s našimi hasiči.

 V 13:07 hodin se jednotkám podařilo požár lokalizovat a v 14:11 hodin hlásil velitel zásahu jeho likvidaci. I přes rychlý a intenzivní hasební zásah zbylo ze stroje po požáru pouze ohořelé torzo.

 Předběžně vyčíslená škoda dosáhla hodnoty asi 300.000,– Kč. Přesná příčina vzniku požáru je předmětem dalšího šetření.

 por. Bc. Libor Netopil

tiskový mluvčí

HZS Zlínského kraje

 

Výjezd 1.5.2013 Lačnov

Ani neuplynul týden od posledního výjezdu a máme tady další. 1.5.2013 hodinu po poledni dostala naše výjezdová jednotka od operačního střediska zprávu o požáru lesa 4km za Čertovýma skalama v katastru obce Lačnov. Fotky ze zásahu najdete ve fotogalerii.

 

Výjezd 26.4.2013 Návojná

Pátek 26.4.2013 vyjeli naši hasiči k rozsáhlému požáru travního porostu lesa do Návojné. Do nepřístupného terénu se nedostala těžká cisternová technika, proto byl na pomoc přivolán vrtulník.

Na místě zasahovali hasiči HZS - Valašské Klobouky, Zlín, SDH - Bojkovice, Štítná nad Vláří, Slavičín, Svatý Štěpán, Nedašova Lhota, Horní Lideč, Bylnice, Nedašov, Popov, Poteč, Návojná, Valašské Klobouky, Brumov.

Z provedeného šetření vyplynulo, že na dotčeném lesním pozemku byl prováděn úklid po těžbě původních starých buků (stáří 140 let). Požár samotný pak zasáhl plochu s tzv. bukovým zmlazením. Při úklidu po těžbě bylo také prováděno pálení, které ovšem nebylo na KOPIS HZS Zlínského kraje oznámeno. Toto pálení také stálo za vznikem požáru, který podle prvotních odhadů způsobil škodu okolo 50.000,- Kč. Hasebním zásahem byly uchráněny další porosty v odhadované hodnotě asi 1 000.000,- Kč.

 

Výjezd 9.2.2013 Pulčin - Zděchov

Přes bujaré veselí fašankové zábavy málem nebylo slyšet zvuk hasičské sirény. Druhý letošní výjezd byl na pomoc ztracenému běžkaři na Pulčinsku. Toho se naštěstí, po několika hodinách pátrání, podařilo najít v korytě potoka v silně podchlazeném stavu. Do terénu vyrazilo v sedmistupňovém mrazu více jak deset policistů z různých oddělení, téměř tři desítky profesionálních a dobrovolných hasičů a dále několik členů horské služby. Hledat běžkaře se vydalo i několik občanů Pulčína.  

„Do uvedené lokality byly operačním důstojníkem vyslány jednotky jak profesionálů z Valašských Klobouk, tak i dobrovolníků z obcí Pulčín, Francova Lhota a Horní Lideč. Následně byly nasazené jednotky posíleny hasiči ze Zděchova, Halenkova, Huslenek a profesionály ze Vsetína a Zlína," uvedl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Všem lidem, kteří se do pátrání po muži zapojili, patří velké poděkování, protože běžkaři bezpochybně zachránili život. Více informací zde a zde.

 

Výjezd 9.1.2013 Zlín

První výjezd v roce 2013. Také naši hasiči byli povoláni k velkému požáru ve Zlíně. Neváhali a přispěchali zamořenému Zlínu na pomoc. Zde hořel sklad elektroniky v 103. budově v bývalém areálu Svitu. Požár provázel hustý kouř a byl vyhlášený zvláštní stupeň poplachu. Více na www.požáry.cz.

 

---------------------------------------2012--------------------------------------------------

Výjezd 29.11.2012 Střelná

Ve čtvrtek 29.11.2012 po obědě, přijali členové naší výjezdové jednotky dramatickou zprávu z operačního střediska - požár nízké budovy, Střelná, sporák na plyn, plyn uniká do kuchyně, sporák hoří.

Výjezd 28.9.2012 Lačnov

28.9.2012 do sváteční noci se rozezněla siréna, členům výjezdové jednotky píply na mobilech SMSky se zprávou - požár budovy v Lačnově. Po ustrojení do zásahových obleků, byli z výjezdu odvoláni, že jejich pomoci již není potřeba.

Výjezd 10.9.2012 Valašské Klobouky

Dne 10.9.2012 v 16:08 dostali Lidčanští hasiči zprávu o požáru výškové budovy ve Valašských Kloboukách. Při příjezdu na místo zjistili, že oheň vznikl v jednom z bytů bytového domu v ulici Luční, při ohřívání večeře. O hasební práce se již postarala přivolaná jednotka profesionálů z Klobouk.

Výjezd 6.7.2012 Střelná

Odpolední siestu velmi horkého svátečního dne přerušil zvuk hasičské sirény. Naši hasiči vyrazili k požáru lesa a trávy, který vypukl ve Střelné v blízkosti místní bývalé celnice.

 Na místo byla povolána jednotka profesionálních hasičů ze stanice Valašské Klobouky, kterou posílily jednotky dobrovolných hasičů obcí Střelná, Horní Lideč a Francova Lhota.

 „Jednalo se o požár lesa na ploše zhruba 400 metrů čtverečních, který zachvátil převážně hrabanku, jehličí a suché zlomy v soukromém lese. Oheň naše jednotky rychle lokalizovaly," informoval Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

 Vyšetřovatel hasičů určil jako příčinu nedbalost neznámé osoby, někdo totiž špatně uhasil ohniště.

 Fotky ze zásahu byly vloženy do fotogalerie.

 

Výjezd 27.5.2012 Drnovice

Uběhlo jen pár dní od taktického cvičení a vyjíždíme na ostrý výjezd k požáru stodoly v Drnovicích. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Valašské Klobouky posíleni jednotkami SDH Drnovice, Valašské Klobouky, Újezd, Vizovice, Horní Lideč a Tichov. 

„Po příjezdu našich jednotek byl už celý objekt v plamenech. Lokalizace ohně trvala přibližně dvacet minut a jeho likvidace si vyžádala další tři a půl hodiny," upřesnil Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Zásah byl pro hasiče náročný tím, že hořelo v zastavěné části obce a hrozilo, že se plameny rozšíří na okolní budovy.

Ze zásahu máme fotky v galerii, jsou v horší kvalitě, neboť byly foceny mobilem.

Taktické cvičení 23.5.2012 Pozděchov - Svéradov

"Zase hoří" problesklo hlavou mnohým, když se 23.5.2012 krátce po desáté hodině rozezněla siréna. Naštěstí se jednalo pouze o taktické cvičení složek IZS v Pozděchově. Námětem byl požár lesa s evakuací osob. Pro evakuaci byl použit policejní vrtulník, hasební práce prověřily možnost dálkové dopravy vody, testovalo se použití přenosných rezervoárů na vodu a taky kooperace letadla a vrtulníku s pozemní jednotkou. Kopcovitý terén dal našim hasičů kapánek zabrat :-).

K výjezdu byly povolány jednotky ze stanic Zlín, Vsetín, Valašské Klobouky společně s jednotkami SDH obcí Pozděchov, Valašská Polanka, Vizovice, Prlov, Bratřejov, Horní Lideč, Zádveřice, Hovězí, Lužná, Ublo, Lutonina, Seninka a Slušovice.

„K hašení požáru byl povolán i policejní vrtulník Bell 412 a také LHS z Kroměříže. Jednalo se rozsáhlé taktické cvičení složek IZS s cílem prověřit činnost složek při likvidaci lesního požáru v náročném horském terénu," uvedl Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Výjezd 19.5.2012 Lačnov - Oremburk

19.5.2012 v 6:36 dostali hasiči zprávu z KOPIS o požáru kotelny 15 metrového sila v areálu firmy Weekampdoors Lačnov. Na místo byly povolány ještě jednotky SDH Lačnov, HZS Valašské Klobouky a HZS Vsetín se žebříkem.

Výjezd 11.5.2012 Lačnov - Na Kozinci

V pátek 11.5.2012, byli hasiči z Horní Lidče voláni k požáru lesa v Lačnově - Na Kozinci. Ve velmi náročném terénu zasahovali také sbory z Lačnova, Francovy Lhoty a Valašských Klobouk. Z Valašských Klobouk vyjela také jednotka HZS. Fotky ze zásahu jsou ve fotogalerii.

Výjezd 29.4.2012 Francova Lhota - Pulčín

Ještě se nevrátili všichni členové z pochodu, když zazněla siréna se svoláváním hasičů. Ale i tak vyjela k požáru lesa posádka 1+4 vozidlem CAS MAN. Hořelo na Pulčinách a na místě zasahovali mimo SDH Horní Lideč, také profesionální jednotka z Valašských Klobouk a SDH Francova Lhota.

Výjezd 3.4.2012 Francova Lhota

Sotva Hejtman zlínského kraje odvolal období nepříznivých klimatických podmínek, kterým vyplynulo omezení obsahující zákaz rozdělávání ohňů a spalování hořlavých látek na volném prostranství, už tu máme požár trávy ve Francově Lhotě. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Valašských Klobouk s jednou cisternou, posíleni o dobrovolné jednotky hasičů z obcí Francova Lhota, Horní Lideč a Valašské Klobouky. Ze zásahu máme fotky v galerii.

Školení 31.3.2012 Horní Lideč

Sbory z Horní Lidče a z Francovy Lhoty se zúčastnily odborné přípravy ve školícím centru v Horní Lidči, které vedli hasiči z HZS Valašské Klobouky. Výcvik byl náročný, trval celou sobotu a měl několik částí, například část technické prostředky, nebo zdravověda. Z tohoto školení máme i fotky v naší galerii.

Výjezd 27.3.2012 Lidečko - staré letiště

Hornolidečsko se již ukládalo ke spánku, když se rozezněla siréna. Z operačního střediska přišla zpráva: Lidečko, z Horního Lidče na Lidečko vidí oheň asi 3km vzdušnou čarou , vypada to že je to tráva. Po usilovném hledání byla lokalita požáru objevena. Hořelo v Lidečku - v okolí starého letiště. Zde se podařilo hasičům uhasit hořící černou skládku.

Výjezd 24.3.2012 Lužná

Požár! Mezi Lužnou a Valašskou Polankou hořel cca. hektar trávy. Zasahovali i naši hasiči. Na místo vyjela také jednotka profesionálů ze Vsetína a dobrovolní hasiči z Valašské Polanky a Lužné.

Výjezd 1.3.2012 Horní Lideč - Kočičina

K druhému letošnímu zásahu vyjeli hornolidečští hasiči do místní části zvané Kočičina. Zde odčerpávali vodu ze zatopeného sklepa.

Výjezd 23.1.2012 Pulčín - Lomensko

K prvnímu výjezdu v letošním roce, byli naši "borci" voláni 23.1.2012 v 19:16 k nehodě kamionu, který havaroval u odbočky na Pulčiny, v místě zvaném Lomensko. Za úkol měli naši hasiči vyprostit vyvrácený kaminon a zkontrolovat, zda z něj neunikají provozní kapaliny. I přes rychlý výjezd jednotky z Lidče, nebylo zásahu hasičů potřeba, neboť vytažení kamionu se podařilo ještě před jejich příjezdem. Po provedení obhlídky cesty, se Lidčanští hasiči vrátili domů.

 

----------------------------------2011-----------------------------------------


Výjezd 1.12.2011 Valašské Klobouky

Dne 1.12.2011 v 03:10 hod. byli hasiči informováni o rozsáhlém požáru stodoly ve Valašských Kloboukách.

Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů z Valašských Klobouk a Slavičína s cisternami i výškovou technikou, které posílily jednotky dobrovolných hasičů z Valašských Klobouk, Slavičína, Brumova, Bylnice, Horní Lidče, Vlachovic, Slavičína a Lačnova. Ze Zlína na místo vyjel také velicí důstojník směny. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru hospodářských budov u známého centra ochránců přírody Kosénka. Požár jako první zpozoroval svědek, který také přišel událost ohlásit osobně na nedalekou stanici hasičů. Ze sto metrů vzdálené stanice byli profesionální hasiči na místě požáru doslova do minuty. V době příjezdu velitel zásahu potvrdil, že požár ve rozsáhlý a vyžádal si výjezd dalších posilových vozů. Na místo se sjela technika a hasiči z deseti jednotek. Postupně bylo nataženo více proudů vody a začal intenzivní hasební zásah. Hasiči obklíčili hořící hospodářská stavení a zásahem se snažili především zabránit rozšíření požáru na blízké středisko ochránců přírody. Prioritou byla také ochrana blízko stojících významných kulturních a historických staveb a dřevěnic. Požár se hasičům podařilo lokalizovat asi po půlhodině zásahu. Plameny se dostaly i částečně na střechu budovy ochránců, kde se je podařilo zastavit. Část budovy byla ale zasažena vodou z hašení a došlo k promáčení obejktu. Během prvního průzkumu v zasažených objektech se hasičům podařilo včas vytáhnout velkou tlakovou nádobu na plyn a zabránit případnému výbuchu.

Aktualizace:

04:30

 Hasební zásah nadále pokračuje v nepolevené intenzitě. Hasiči hasí nejen ze země, ale také z automobilového žebříku. Střechy hospodářských budov zcela prohořaly a začaly se bortit. Uvnitř objektů jsou zničeny veškeré uskladněné věci a vybavení i na aktuálně chystaný víkendový jarmark.

06:50

Likvidace požáru stále pokračuje. Větší množství techniky hasičů a cisteren stojí na hlavní průjezdní komunikaci. Doprava je omezena do jednoho jízdního pruhu a řízena kyvadlově hlídkou policie. Při přečerpávání cisteren a plnění vodou dochází k odtékání vody po silnici a k hrozící námraze. Na místo vyjeli zástupci správy a údrždy silnic k ošetření vozovky.

07:10

Velitel zásahu začal redukovat počet zasahujících hasičů a jednotek. Požár ještě stále není zcela uhašen. Hasiči nadále dohašují některé části objektu, odhalují skrytá ohniska požáru a rozebírájí části konstrukcí zničených budov.

 Na místě už pracuje vyšetřovatel hasičů, který zatím sbírá prvotní informace od svědků. Byl vyžádán výjezd speciálně cvičeného psa na vyhledávání akcelerantů hoření. Po ukončení hasebních prací vstoupí odborníci na požářiště a začnou hledat důležité stopy k objasnění příčiny ničivého požáru.

08:45

Hasiči stále pokračují v celkové likvidaci požáru. Nadále je nutné vyhazovat prohořívající seno, dřevo i další uskladněný materiál. Některá skrytá ohniska požáru jsou stále prolévána vodou a postupně dohašována.

09:05

Velitel zásahu ohlásil celkovou likvidaci požáru. Na požářiště vstoupili vyšetřovatelé a hledají stopy k objasnění příčiny vzniku požáru.

10:00

Požářiště prochází speciálně cvičený pes na vyhledávání akcelerantů hoření. Vyšetřovatelé opatrně odkrývají jednotlivá zasažená místa a snaží ze najít místo vzniku požáru. Z ohledání je zatím zřejmé, že požár zasáhl nejméně tři objekty a další části s přístavky hospodářských budov.

Ivo Mitáček - HZS Zlínského kraje

Fotky z místa požáru byly přidány do fotogalerie.

 

 

Výjezd 29.11.2011 Lidečko

Klidné slunečné dopoledne 29. 11. 2011 vyrušil zvuk hasičské sirény. U čertových skal v Lidečku hořel odhadem asi hektar lesa. Do velmi těžce přístupného místa požáru vyjely hasičské jednotky HZS Valašské Klobouky, SDH Horní Lideč a SDH Francova Lhota. Fotky ze zásahu naleznete ve fotogalerii.

 

Školení dýchací techniky 19.11.2011 Valašské Meziříčí

V sobotu 19.11.2011 od časných ranních hodin, probíhalo na hasičské záchranné stanici ve Valašském Meziříčí školení dýchací techniky. Tohoto cvičení se zúčastnili i naši členové. Fotky jsou přidány do fotogalerie.

 

Výjezd 13.11.2011 Valašská Senice

Hašení travního a lesního porostu.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašských Klobouk se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky dobrovolných hasičů obcí Valašská Senice, Horní Lideč a Francova Lhota.

Plameny zasáhly plochu asi jednoho hektaru, kdy část se nacházela na mýtině a část ve starém vzrostlém lese. Hasičům se podařilo dostat rychle požár pod kontrolu a následně ho také uhasit během dvouhodin prací. Zásahem se hlavně podařilo zachránit sto let staré vzrostlé stromy, v hodnotě zhruba jednoho milionu korun. Vyšetřovatel místo ohledal, ale příčina jeho vzniku je nadále v šetření. Dohlídka hasičů po požáru trvala až do ranních hodin.

 

Výjezd 30.9. 2011 Poteč

V 18:00 se spustila siréna, byl nahlášen požár průmyslových zemědělských objektů, skladů v Poteči. Naštěstí se jednalo o námětové cvičení, které mělo prověřit připravenost a schopnost hasičů, i v náročném a těžko dostupném terénu. Fotky z tohoto cvičení naleznete ve fotogalerii.

 

Výjezd 25.9.2011 Horní Lideč

Tři hodiny ráno, zábava pořádaná hasiči byla v plném proudu, když se rozezněla hasičská siréna. Hořely keře u informačního centra. Včasným zásahem hasičů, nevznikla téměř žádná škoda na majetku. Oheň byl zapálen úmyslně!!!

 

Výjezd 14.5.2011 Valašské Příkazy

Požár travního porostu, ktrerý vznikl od parní lokomotivy. 

 

Výjezd 21.4.2011 Horní Lideč

Požár lesního porostu. 

 

Výjezd 11.4.2011 Chropyně

Naše výjezdová jednotka zasahovala také při požáru v Chropyni. Fotky ze zásahu zde 

 

Výjezd 2.4.2011 Střelná

Zde ve tři hodiny ráno vzplála dřevěná chata. 

 

Cvičení hasičů 1.4.2011 v Polygonu Valašské Klobouky

Dne 1.4.2011 se uskutečnilo cvičení naší výjezdové jednotky, ve výcvikovém centru Polygon ve Valašských Kloboukách. 

 

Výjezd 29.3.2011 Poteč

V úterý, před patnáctou hodinou odpoledne, vyjeli hasiči k nahlášenému požáru za obcí Poteč. Oheň podporován silným větrem, tu zničil stovky metrů čtverečních travního porostu. Plameny se zastavily až u kolejiště železniční trati.

 

Výjezd 24.3.2011 Střelná

Hořela suchá tráva. 

 

Výjezd 15.3.2011 Poteč

Chytl polní porost - tráva + chatka, při vypalování trávy. 

 

Výjezd 13.3.2011 Francova Lhota

V neděli 13. března, tři minuty před sedmou hodinou ranní, byli hasiči informováni o požáru střechy hospodářského přístavku u domu v obci Francova Lhota. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašských Klobouk s jedním zásahovým vozem, kterou posílily jednotky dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty, Horní Lidče a Valašské Senice.